Okulary – Jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać okulary? To całkiem proste!

Jak wybrać okulary? To pytanie stawia sobie wiele osób szczególnie, że szacuje się, iż co trzecia osoba ma jakąś wadę wzroku. W przypadku okularów korekcyjnych oczywiste jest, że najpierw musimy wiedzieć czy jesteśmy krótkowidzami, czy dalekowidzami. Wizyta u okulisty pozwoli nam ustalić, czy poszukujemy okularów do dali czy do bliży. Ponadto dowiemy się, ile dioptrii muszą mieć nasze tzw. minusy bądź plusy.

Z antyrefleksem?

Jednakże w tym miejscu nie kończy się zabawa. Gdy już wiemy jaką moc muszą mieć szkła korekcyjne i decydujemy się na wybór okularów, powinniśmy wziąć pod uwagę jeszcze kilka istotnych kwestii. Bardzo dobrym pomysłem jest wybranie szkieł z tzw. „antyrefleksem”. Jest to powłoka, która niweluje odbicia światła od soczewki okularowej, poprawiając tym samym komfort widzenia, gdyż do oka dociera więcej światła niż w przypadku okularów bez powłoki antyrefleksyjnej. Z tego też względu okulary z antyrefleksem polecane są osobom pracującym przed komputerem. Poza tym tego typu powłoka ułatwia czyszczenie okularów oraz zwiększa odporność szkieł na zarysowania. Doświadczeni użytkownicy okularów z pewnością docenią tego typu zalety, gdyż okulary to dla nich przedmiot codziennego użytku, który pozwala na normalne funkcjonowanie.

Inne ciekawe szkła

Okulary mogą być również pokryte np. powłoką hydrofobową. Jest ona bardzo przydatna szczególnie zimą, gdy nagła zmiana temperatury po wejściu do jakiegokolwiek budynku skutkuje zaparowaniem okularów. Powłoka hydrofobowa chroni szkła przed tym efektem, tym samym poprawiając komfort korzystania z okularów zimą. Godnym rozważenia pomysłem jest wybranie soczewek fotochromowych, które w reakcji na światło ulegają przyciemnieniu tak, aby chronić wzrok. Do wyboru są różne kolory np. niebieski czy brązowy.

Oprawki

Przy wyborze okularów (nie tylko tych korekcyjnych) istotne są również oprawki. Istotną kwestią przy ich doborze jest rozstaw źrenic, jednakże jest to kwestia, na którą najczęściej nie zwracamy uwagi, gdyż dobry optyk i tak weźmie ją pod uwagę nawet, gdy nam niewiele to mówi. Użytkownik okularów zwraca zwykle uwagę na kwestie estetyczne. Istotne jest zatem, aby oprawki pasowały do kształtu twarzy noszącego, typu urody oraz aby wpisywały się w obowiązujące trendy.

Kierując się typem urody, należy ocenić, czy należymy do typu ciepłego czy też zimnego. Typ ciepły powinien wybierać ciepłe, pastelowe odcienie oprawek, typ zimny analogicznie powinien postawić na chłodne barwy. Ponadczasowa czerń nie zawsze jest najlepszym wyborem, gdyż w niektórych przypadkach może wyostrzać rysy twarzy, czy tworzyć nadmierny kontrast z kolorystyką danego typu urody.

Kształt twarzy

Równie istotny, jeśli nie istotniejszy, jest kształt twarzy. Tutaj należy działać niejako na zasadzie kontrastu – twarz okrągła potrzebuje wyszczuplenia, twarz kwadratowa złagodzenia rysów, twarz pociągła poszerzenia. Najwięksi szczęśliwcy to posiadacze twarzy owalnej – jej pasują właściwie wszystkie typy kształtów oprawek. Dla twarzy okrągłej często polecane są oprawki prostokątne bądź też tzw. „kocie oczy”. Twarz kwadratowa dobrze wygląda w okrągłych lub zaokrąglonych oprawkach. W tym przypadku dobrym wyborem mogą być też tzw. „awiatory”, szczególnie jeśli szukamy okularów przeciwsłonecznych, a nie typowych korekcyjnych. Twarz pociągła powinna dobrze wyglądać w dość sporych i szerokich oprawkach. Tu również sprawdzić się mogą okulary kształtem przypominające awiatory.

Podsumowanie

Gdy ktoś poszukuje odpowiednich dla siebie okularów przeciwsłonecznych, poza doborem oprawek do kształtu twarzy powinien również zwrócić uwagę na faktyczną ochronę przed promieniowaniem UV, jaką zapewniają. Tutaj najlepszym wyborem jest zakup tego typu okularów u dobrego optyka, gdyż wtedy mamy pewność co do ich jakości. Okulary poza oczywistymi funkcjami ochronnymi czy korekcyjnymi mogą także stanowić świetne uzupełnienie czy też podkreślenie naszego stylu. Zatem na pytanie, jak wybrać okulary, odpowiedź jest krótka – mądrze.